Journalisternas häxjakt på ordningsmakten fortsätter. Efter skandaler som strippfester och rasism kommer här nästa spik i kistan: en bot! Ja, nu har en polis haft mage att skriva ut böter åt en kille som har stått och pissat ute. Visst, det kanske är lite övernitiskt att bötfälla en kille som står på ett ”avlägset industriområde” och pissar vid vägkanten, men ingen kan väl för fan påstå att det här ens hade varit nyheter för ett halvår sedan? Enda anledningen till att det ens nämns utanför Arvidsjaur är skandalerna den senaste tiden, och folk sväljer betet. Sånt där händer nämligen hela tiden, om man bryr sig om att titta efter lite.
Polisen har klantat sig rejält på senaste tiden, men måste pressen springa och famla efter varenda jävla halmstrå som finns? Det blir ju bara pinsamt till slut, men vi har väl som sagt vant oss så mycket vid skiten att vi bara filtrerar. Eller också är vi dumma i huvudet. Vi betyder förresten ni.
Egentligen är artikeln slut, men jag satt och kollade igenom länkarna jag klistrade in och ärligt talat… direkt citat från bloggen ”fetsmart” vilket betyder att författaren tycker det är smart att vara fet: ”Inte nog med att dom hyr in strippor(are) till personalfetser, skriker rasistiska tillmälen och prioriterar alkotester på nyktra bilister framför alkisar…” … ärligt talat? Sitter du och tror på fullaste jävla allvar att polisen prioriterar alkotester på nyktra bilister framför alkisar? Får polisen välja så testar de hellre en till synes nykter person än alkisen bredvid? Är du helt jävla väck? Vad fan är en stripporare, förresten? Herregud.