Mycket tid, lite tid

När man har fullt upp brukar man ofta klaga på att all tid bara rinner ur händerna på en. Man hinner inte med allting som man hade velat göra och istället gör man saker som man inte hade räknat med. Då önskar man att man kunde få lite mera tid på sig för att hinna med allt som man vill göra.

Men när det är tvärtom, att man har all för mycket tid, så blir det raka motsatsen. Denna känsla brukar komma fram när man har gjort allt som är planerat men ändå inte har lust att göra några av alla andra saker man har möjlighet att göra. Det finns inget bra att se på tv, man har redan surfat runt  på allt på nätet och det finns ingen att umgås med. Jag är sådan som nästan klättrar på väggarna av tristess när jag inte har någonting att göra.

Det där med tid är alltså lite klurigt att ha att göra med. Har man för mycket vill man gärna bli av med lite och har man för lite säger man inte nej till mer tid.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *